(Baza Zbożowa, foyer sali teatralnej, wernisaż 10 listopada 2016)
Wystawa „ŚDM na zdjęciach fotoreporterów Radia Kielce” we wrześniu 2016 prezentowana była w Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Św. Krzyżu.
Wystawę kilkudziesięciu fotogramów, prezentujących wydarzenia Światowych Dni Młodzieży można oglądać w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Autorami zdjęć są dziennikarze i fotoreporterzy Polskiego Radia Kielce.
Fotogramy przedstawiają dwa etapy wydarzenia – diecezjalny, kiedy młodzi pielgrzymi przygotowywali się w regionie świętokrzyskim do spotkania z papieżem Franciszkiem, oraz etap główny – krakowski. Dzięki tej niezwykłej ekspozycji możemy wrócić wspomnieniami do wyjątkowej wizyty głowy państwa watykańskiego w Polsce.
Nasi dziennikarze i fotoreporterzy: Marlena Płaska, Marek Orkisz, Bartłomiej Zapała, Wojciech Habdas, Włodzimierz Batóg i Jarosław Kubalski relacjonowali najważniejsze momenty wizyty apostolskiej Franciszka i Światowych Dni Młodzieży. Informowaliśmy naszych słuchaczy o przygotowaniach, dzieliliśmy się obawami dotyczącymi wyzwań logistycznych i kwestii bezpieczeństwa, ale przede wszystkim towarzyszyliśmy pielgrzymom z całego świata.
Wernisaż poprowadził Bartłomiej Zapała. Jak powiedział – wystawa jest niezwykła, ponieważ nie często dziennikarze radiowi, w przeciwieństwie do prasowych, czy telewizyjnych prezentują swoje zdjęcia. Naszą domeną jest bowiem słowo. Dodał, że pomysł na zrobienie wystawy narodził się po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Ma ona na celu zachowanie tych fantastycznych chwil i atmosfery podczas obu etapów ŚDM. Wydaje mi się, że zdjęcia przedstawiają to, co działo się podczas tych dwóch tygodni, a także pozwalają przeżyć to na nowo – powiedział Bartek.
Wojciech Habdas zaznaczył, że możliwość przeniesienia fotografii z internetu do świata rzeczywistego bardzo go ucieszyła. Dodał również, że atmosfera Światowych Dni Młodzieży pomagała wykonywać ciężką pracę. Po tych męczących dniach poczuliśmy ogromną satysfakcję – dodał Wojciech Habdas.
Wystawa zrobiła duże wrażenie na widzach, którzy pojawili się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. – Oglądałam zdjęcia i zastanawiałam się, czy znajdzie się jakieś, które będzie mogło wziąć udział w World Press Foto i wydaje mi się, że jest kilka – powiedziała jedna z pań obserwujących wystawę.
Prezes Radia Kielce Janusz Knap podziękował przedstawicielom Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej za udostępnienie placówki, a ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski dziękował fotoreporterom naszej rozgłośni za możliwość powrotu myślami do najważniejszych chwil Światowych Dni Młodzieży.
Karol Żak – Radio Kielce
Wystawa fotograficzna poświęcona czwórce aktorów Teatru Ecce Homo, którzy w tym roku obchodzą jubileusz 10-lecia: Katarzyna Dmoch, Natalia Kadzidłowska, Karol Górski i Marek Kantyka. Kasia Dmoch jako pierwsza w historii teatru pojawiła się w grupie Ecce Homo w wieku 12 lat, z jasno określonym celem i marzeniem, że w przyszłości zostanie aktorką. Aktualnie jest studentką IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Natalia Kadzidłowska po trzech latach bycia w teatrze wyjechała studiować archeologię na Uniwersytecie Warszawskim, po czym wróciła na chwilę, by zagrać postać Vegi w spektaklu „Padamme Padamme” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu 2008 roku i została do dzisiaj. Karol Górski i Marek Kantyka – 10 lat temu czternastoletni chłopcy, dzisiaj 24 letni mężczyźni. Duet prawie nierozłączny, w wielu spektaklach, kreujący charakterystyczne postaci, szczególnie w tych reżyserowanych przez Marcina Bortkiewicza. Marek Kantyka aktualnie jest studentem V roku Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Karol Gorski studentem IV roku Logistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor zdjęć – Wojciech Habdas
Tradycyjnie, wystawa miała miejsce w Foyer Teatru Ecce Homo, w Bazie Zbożowej w Kielcach.
Wydarzenie odbyło się w Foyer Teatru Ecce Homo, w Bazie Zbożowej w Kielcach.
„Kiedy 10 lat temu w mojej głowie narodził się pomysł tego przedstawienia, nigdy nie przypuszczałam, że właśnie ten spektakl „przetrwa w repertuarze aż tyle lat i że dla wielu aktorów będzie tym pierwszym, najważniejszym, najistotniejszym i ciągle żywym. Wielokrotnie usiłowałam „wyrzucić go do lamusa”, nie rozumiejąc oporu na jaki napotykałam za każdym razem ze strony zespołu. Dopiero teraz, przygotowując tę wystawę i czytając wypowiedzi aktorów dotarło do mnie, jak wielką siłę rażenia ma to przedstawienie, ile wzbudza emocji, namiętności, ile daje siły, poczucia przynależności do grupy, ale ma też znamiona terapii i przygody. Nie wszyscy widzowie udają się w tę krótką podróż, ale w tym przypadku, jednak nie tylko widz jest najważniejszy. ”
Anna Kantyka-Grela (Joanna Kondratowicz)
Prezentacja miała miejsce w Foyer Teatru Ecce Homo, w Bazie Zbożowej w Kielcach. W katalogu
To kolejna wystawa Wojciech Habdasa, który od lat 12 dokumentuje życie artystyczne i pozasceniczne Ecce Homo.
W ciągu 16 lat istnienia, na scenie Teatru Ecce Homo zadebiutowało 78 dziewcząt, z czasem kobiet, a przede wszystkim aktorek. Kluczem do wyboru 32 postaci był czas tworzenia i współtworzenia teatru-minimum przez 3 lata i udział w przynajmniej w 4 premierach.
Niewątpliwą królową jest tu Agata Orłowska, która w tym roku obchodzi teatralne 10 urodziny. Zagrała w 23 premierach, a na scenie pojawiła się 210 razy.
Zaraz za nią Natalia Kadzidłowska, Katarzyna Dmoch i Katarzyna Kluk, a także te najmłodsze aktorki, aktualnie będące w teatrze i te które od wielu lat kreują swoje życie na całym świecie.
Prezentacja odbyła się na „dużej hali” w Bazie Zbożowej w Kielcach. Z katalogu wystawy:
Wojciech Habdas – związany ze Stowarzyszeniem Artystycznym Ecce Homo od 2000 roku.
Jest wiernym dokumentalistą wszystkich wydarzeń i projektów realizowanych przez stowarzyszenie. Jest także twórcą i administratorem strony internetowej Ecce Homo.
Poza teatrem fotograf, współpracujący z Gazetą Wyborczą, Miesięcznikiem Kulturalnym TERAZ., jak sam się określa – „Wolny Strzelec”.
„A tak naprawdę Teatr Ecce Homo…” – to nie tylko zdjęcia ze spektakli grupy (2001-2011r.), ale także krótkie, czasami „słodkie” wypowiedzi byłych i obecnych aktorów, a także reżyserów współpracujących z Ecce Homo, na temat miejsca w którym nie tylko tworzą, ale w którym spędzają spory kawałek swojego życia, nie jako pasywny wypełniacz czasu, ale aktywny sposób trwania pomiędzy rzeczywistością, a sztuką.
Recenzja
Naprawdę teatr
Wojciech Habdas, „A tak naprawdę Teatr Ecce Homo…”, Baza Zbożowa w Kielcach, listopad 2011.
Fotograf związany z Teatrem Ecce Homo przedstawił dokumentację dokonań kieleckiego zespołu w minionym dziesięcioleciu. Wystawa ukazuje spektakle prezentowane na zagranicznych festiwalach, macierzystej scenie – najpierw w kieleckim „plastyku”, potem Bazie Zbożowej, w plenerze (happeningi na placu Artystów i ulicy Sienkiewicza w Kielcach).
Dominują portrety aktorów – pojedyncze i grupowe – fotografowanych głównie na tle ciemnej przestrzeni scenicznej, niekiedy tylko skąpo uzupełnionej fragmentem dekoracji bądź rekwizytami. Zwraca uwagę wykorzystanie światłocienia – część kadrów fotografowanych pod światło – oraz wprowadzenie efektów specjalnych: poruszenia wzmacniającego dynamikę obrazu lub zaskakującego ujęcia z góry (świetny kadr aktora z talerzem zupy pomidorowej na stole).
Cennym uzupełnieniem jubileuszowej wystawy (Ecce Homo obchodzi 15-lecie istnienia) są krótkie wypowiedzi reżyserów i aktorów potwierdzające unikalny i aktywny sposób trwania (zespołu) pomiędzy rzeczywistością i sztuką. Pod jednym ze zdjęć czytamy oświadczenie Urszuli Bernackiej: Ecce Homo to źródło, z którego czerpię i będę czerpać do końca życia. W imieniu widzów i przyjaciół teatru pozwalam sobie dołączyć do jubileuszowych życzeń serdeczne gratulacje oraz zapewnienie, że jesteśmy dumni z wysokiego poziomu artystycznego kieleckiego zespołu.
Paweł Pierściński – Teraz 12(96) – grudzień 2011
Wydarzenie miało miejsce na „dużej hali” w Bazie Zbożowej w Kielcach.
Z katalogu wystawy:
Wojciech Habdas – związany ze Stowarzyszeniem Artystycznym Ecce Homo od 2000 roku.
Jest wiernym dokumentalistą wszystkich wydarzeń i projektów realizowanych przez stowarzyszenie. Jest także twórcą i administratorem strony internetowej Ecce Homo.
Poza teatrem fotograf, współpracujący z Gazetą Wyborczą, Miesięcznikiem Kulturalnym TERAZ.
„Teatr w Teatrze” to rejestracja fotograficzna spektakli teatrów, które gościły w Teatrze Ecce Homo w ramach kolejnych edycji Przeglądów Teatrów Alternatywnych w latach 2004-2009.
Wybrane zdjęcia to próba ucieczki w świat teatru i próba oddzielenia Sztuki od rzeczywistości.
No i kolejna edycja 30 garaży. Na zdjęciach podsumowanie wakacyjnego wyjazdu z Ecce Homo w Tatry. A także kilka portretów. Zdjęcia były uzupełnieniem wystawy prac ceramicznych wykonanych przez aktorów z Ecce Homo na warsztatach ceramicznych w Kapkazach, także podczas wakacji 2007.
Galeria Sztuki „Zielona” grudzień 2006 – styczeń 2007
Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury – luty 2007
Prezentacja towarzysząca VI Przeglądowi Teatrów Alternatywnych
Kolejna edycja 30 garaży. Tym razem wybrałem zdjęcia ilustrujące ostatnie tygodnie, znalazły się na nich pejzaże Słowackiej Małej Fatry, oraz zdjęcia z premierowego koncertu Psałterz Wrześniowy.
Wraz z Pauliną Chreścionko i Ulą Pieregończuk zaprezentowaliśmy swoje prace w ramach projektu Galeria 30 garaży w Bazie Zbożowej. Dziewczyny pokazały swoje grafiki (fot. 2), ja natomiast wybór zdjęć.
Wystawa Fotograficzna (Galeria Fotografii ZPAF – Kielce)
Autorska wystawa „Teatr to nie tylko Teatr” – edycja druga, rozszerzona. Tym razem, do pokazanych już w czerwcu zdjęć dołączyłem dodatkowe 80 prac. Prezentacja miała miejsce na ul. Sienkiewicza, popularnym deptaku.
„…Uroczystą premierę „Człowieka z Teatru” zaplanowano na 8 października w Teatrze Żeromskiego. Towarzyszyć jej będzie kilka dodatkowych atrakcji. Już o godz. 16 na zamkniętym odcinku deptaka rozpocznie sie happening – będzie malowany portret bohatera filmu. Będzie też można oglądać zdjęcia Wojtka Habdasa, autora fotosów i współpracownika „Gazety”…”.
Gazeta Wyborcza 28 września 2004
Autorska wystawa „Teatr to nie tylko Teatr”, gdzie prezentowałem zdjęcia wykonane na planie filmu pt. „Człowiek z Teatru”, w reż. Michała Glocka. Obejrzeć można było 33 prace pokazujące aktorów oraz ekipę filmową w trakcie przygotowań i pracy. Obok zdjęć typowo reportażowych, znalazły się także prace o zacięciu artystycznym.
Moje zdjęcia prezentowane były podczas Wystawy absolwentów Kieleckiego Plastyka „Dyplom 2004” w BWA Piwnice
Wystawa Fotograficzna (Galeria Fotografii ZPAF – Kielce)
Wystawa Fotograficzna „Drogi Teatru – spotkania 2002 w obiektywie” (Teatr im. S. Żeromskiego, Kieleckie Centrum Kultury – wrzesień 2002)
Wystawie towarzyszył katalog w której znalazła się krótka recenzja wystawy:
„… Wojciech Habdas z „Dróg Teatru” czyni interesujący TEATR OSOBISTYCH WRAŻEŃ (Teatr Na Bruku z „Charlie pomywaczem”)
artysta fotografik Tadeusz Czarnecki„
Wziąłem udział w wystawie zbiorowej „Fotografia koncertowa” (1-17 marca 2002 roku, Akademia Świętokrzyska)
Wygrałem konkurs zorganizowany przez GW w Kielcach (pierwsza publikacja w GW)